Działając RAZEM,
osiągamy WIĘCEJ
Etap II - wdrażanie standardów współpracy NGO-JST
Współpraca partnerska między biznesem, władzą i instytucjami pozarządowymi na poziomie lokalnym

„Turystyka to specyficzny sektor aktywności gospodarczej i społecznej wymagający kooperacji trójsektorowej: ORGANY WŁADZY – PRZEDSIĘBIORCY – POZARZĄDOWE ORGANIZACJE BRANŻOWE.
Żaden z wymienionych sektorów nie jest w stanie samodzielnie kreować rozwoju sektora turystyki – konieczna jest ścisła partnerska współpraca.”
Marek Migdal
„Poradnik współpracy JST-NGO sektora turystyki”
Wdrożenie standardów współpracy JST-NGO [etap II]
Celem projektu jest poprawa zarządzania i wzmocnienie podstaw funkcjonowania organizacji pozarządowych w sektorze turystyki oraz podniesienie ich kompetencji w zakresie współpracy z urzędami miast, powiatów czy urzędami wojewódzkimi
- dostosowanie standardów współpracy organizacji pozarządowych i urzędów
- budowanie stałych form działania pomiędzy NGO a Jednostkami Samorządów Terytorialnych
- rozwinięcie strategii działania organizacji pozarządowych
- podnoszenie kompetencji w zakresie turystyki poprzez organizacje szkoleń i doradztw wspierających sektor pozarządowy turystyki
Działania projektowe
W ramach projektu „Działając RAZEM osiągamy WIĘCEJ – wdrażanie standardów współpracy NGO_JST zostaną wdrożone działania:

Opracowanie i wydanie podręcznika wdrażania Modelu współpracy NGO – JST w sektorze turystyki

Organizacja Forum Współpracy JST-NGO Sektora Turystyki
w ramach GREMIUM EKSPERTÓW TURYSTYKI

Opracowanie i upowszechnienie 4 webinariów szkoleniowo-promocyjnych

Wdrożenie standardów modelu współpracy JST-NGO w wybranych organizacjach
Poradnik współpracy JST-NGO sektora turystyki
MODEL współpracy JST-NGO w sektorze turystyki oraz KODEKS DOBRYCH PRAKTYK – I etap wdrażanie standardów współpracy NGO - JST
PORADNIK to praktyczny opis zasad współpracy i relacji urzędów miast i gmin a także urzędów marszałkowskich z organizacjami pozarządowym a w szczególności z ROT i LOT. Publikacja ma praktyczny charakter i opisuje ROT-y i LOT-y, definiując je jako podmioty dedykowane do kreowania rozwoju i promocji sektora turystyki na danym obszarze. Na szczególną uwagę zasługuje koncepcja MODELU WSPÓŁPRACY wraz z rekomendowanymi standardami dla JST-NGO. Znalazło to odzwierciedlenie w opinii recenzenta prof. Jacka Borzyszkowskiego, który opisał to w następujący sposób:
To z pewnością najbardziej aktualna publikacja, w której w tak wszechstronny sposób omówiono relacje pomiędzy JST a LOT. (…) Marek Migdal w umiejętny sposób wskazuje na cały proces budowania relacji. Z racji poruszanej tematyki powinna być ona w kręgu zainteresowań włodarzy gmin i powiatów, a nawet województw, oraz wszystkich interesariuszy LOT.
PORADNIK otrzymał wyróżnienie specjalne magazynu Wiadomości Turystyczne – Gala Róża Regionów 2021

Forum Współpracy JST-NGO Sektora Turystyki
2-dniowa konferencja podczas X jubileuszowej edycji GREMIUM EKSPERTÓW TURYSTYKI

6-7 grudnia 2022 odbyło się Forum Współpracy JST-NGO Sektora Turystyki, czyli spotkanie przedstawicieli NGO i ich partnerów z JST z całej Polski. W ramach Forum poruszano tematy związane z współpracą międzysektorową – podsumowano stan funkcjonowania NGO sektora turystyki (w tym głównie LOT-ów i ROT-ów) i ich współpracy z JST, a także określono potrzeby w zakresie niezbędnych zmian.
Pierwszego dnia odbyły cztery debaty o profilu ekonomicznym, społecznym, przestrzennym i planistyczno-decyzyjnym, podczas których odnoszono się do hasła przewodniego konferencji: PRZYSZŁOŚĆ TURYSTYKI I TURYSTKA PRZYSZŁOŚCI. Kolejnego dnia, uczestnicy brali udział w 4 blokach, skupiających się na uwarunkowaniach funkcjonowania i rozwoju sektora turystyki. Poruszane były kwestie kreowania a także finansowania rozwoju turystyki na poziomie regionalnym i lokalnym, podziału ról na płaszczyźnie JST-ROT/LOT, a także uczestnicy mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem karty turysty i karty mieszkańca, jako efektywnych narzędzi współpracy władz, organizacji NGO a także firm na rzecz rozwoju turystyki w regionie.
Wdrożenie standardów współpracy JST-NGO
Nadajemy „życie” standardom współpracy i wdrażamy rozwiązania systemowe organizacji pozarządowych i urzędów na poziomie wiejskim, małego miasta i całego regionu
spotkania wspólnych międzysektorowych zespołów wdrożeniowych
doradztwo i konsultacje w zakresie wdrażania standardów współracy
opracowanie wspólnego dokumentu dla wspólnego działania w obszarze turystyki
